5. května 2024

Publikace editorů Venduly Fremlové a Kryštofa Hejného s názvem Pravoslav rada byla nominována do soutěže Nejkrásnější kniha roku.

Pravoslav Rada (14. 11. 1923, Železný Brod – 23. 4. 2011, Praha) patří k předním osobnostem československého poválečného umění a inovátorům v oblasti keramiky a keramické plastiky. Jeho tvorba, ojedinělá v českém (československém) kontextu, byla mnohokrát představena výstavami a dílčími katalogy. Uceleně byla naposledy prezentována výstavou v Uměleckoprůmyslovém muzeu P. Rada! Paráda! v roce 2011. Pravoslav Rada se nedožil konce výstavy, k níž bohužel nebyla připravena monografie tvorby umělce, ač by to bylo jeho významu adekvátní, potřebné i záslužné.

Tento dluh splácí až plně bilingvní monografie (CZ/ENG) Pravoslav Rada, vydaná v ediční péči Venduly Fremlové a Kryštofa Hejného na sklonku roku 2023 Alšovou jihočeskou galerií ku příležitosti výročí sta let od narození autora. Monografie je strukturována chronologicky i tematicky a po obsahové stránce pokrývá všechny významné kapitoly Radovy působnosti – předkládá ucelené zpracování jeho díla volného i užitého, tvorby pro architekturu včetně soupisu realizací v architektuře a interaktivní mapy, zaměřuje se též na jeho publikační a popularizační činnost v oblasti technik keramiky i na činnost organizační. Reflektuje také dosud marginalizované oblasti Radovy tvorby, jako jsou animované filmy a loutkové divadlo. Monografie obsahuje soupis bibliografie a výstav, umělcův stručný životopis v datech a medailonky přispěvatelů/ek.

Grafické pojetí knihy od Marka Fanty opticky i hapticky evokuje médium keramiky a specifika Radovy tvorby. Bilingvní zpracování dokresluje použití dvou základních přímých barev PANTONE, které Rada ve své tvorbě hojně využíval. Střídání jazykových mutací je podpořeno také variací použitých písem. Titulkové Denim z české písmolijny Displaay odkazuje svým charakteristickým zaoblením k tvarosloví keramické tvorby a práce s hlínou. Monografie, obsahující stovky obrazových materiálů, je vytištěná na hapticky atraktivním papíru Munken Lynx.

Fremlová, V.; Hejný, K. (Eds.): Pravoslav Rada. Alšova jihočeská galerie, 2023, s. 384, ISBN: 978-80-7641-124-1.

Pedagogická fakulta

Magdalény Rettigové 4, 116 39 Praha 1

Tel.: +420 221 900 111

DIČ: CZ00216208

Identifikační údaje

Katedra výtvarné výchovy, 3 patro.

Tel. KVV Pedf: +420 221 900 282

Facebook katedry ZDE.