Zkušenosti

Zde najdete prezentace ISP studentek a studentů Katedry výtvarné výchovy, kteří vyjeli na studijní pobyty v rámci programu Erasmus+


Bc. Kateřina Matějková

Instituto Politecnico de Lisboa / Ecola Superior de Educacao / Portugalsko, Lisabon / Erasmus+

studijní pobyt 2021/2022


Oblíbeným výtvarným médiem Bc. Kateřiny Matějkové je fotografie. V rámci svého zahraničního pobytu dokončovala výtvarnou část bakalářské práce, která je inspirovaná tvorbou fotografky Libuše Jarcovjákové. Vznikla citlivá fotografická série reflektující zkušenost člověka žijícího v cizí zemi a zkoumající hranici mezi soukromým a veřejným příběhem člověka. Markéta Magidová, Ph.D., vedoucí bakalářské práce považuje za ústřední obraz série portrét studentčiny kamarádky v hidžábu a říká k němu: "...samotný pohled na tuto fotografii, stejně jako přání fotografované, vylučuje svou kulturně podmíněnou povahou z diváckého zážitku všechny muže a vznáší otázku po společenském fenoménu odkrývání a zakrývání těla, tváře, záznamů, vjemů či informací." Fotografický cyklus Kateřiny Matějkové vyjadřuje respekt k druhému člověku, tolik potřebný v práci vyučujícího výtvarné výchovy.

Prezentace


Bc. Aneta Jagschová

Instituto Politecnico de Lisboa / Ecola Superior de Educacao / Portugalsko, Lisabon / Erasmus+

studijní pobyt 2022/2023


Bc. Aneta Jagschová původně odjížděla na studijní pobyt do Lisabonu s představou, že bude sbírat tradiční vzory portugalských kachlí azulejos a že vytvoří jejich malou encyklopedii. Sběru vzorů se určitou část studijního pobytu věnovala a vytvořila mapu fotografií, kterou je možné využít třeba ve výuce výtvarné výchovy jako inspirační a informační materiál. Po nějaké době ale zjistila "že stále fotí kachle" a že v jejím okolí je tolik další podnětů, které stojí za zdokumentování. Protože navštěvovala kurz multimediální tvorby, kde vyučující pozitivně hodnotil její práci s pohyblivým obrazem, rozhodla se soustředit na tvorbu videa. Vytvořila snímek I felt like destroying something beautiful, který následně prezentovala na výstavě studentů Katedry výtvarné výchovy Křehká ne-jistota v kampus Hybernská v prostoru Hyb4City.

Prezentace

VideoPoslední změna: 30. říjen 2023 14:19 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

Univerzita Karlova

Pedagogická fakulta

Magdalény Rettigové 4, 116 39 Praha 1

Tel.: +420 221 900 111

IČ: 00216208 

DIČ: CZ00216208

Identifikační údaje


Katedra výtvarné výchovy, 3 patro.

Tel. KVV Pedf: +420 221 900 282


Facebook katedry ZDE.
Jak k nám